ВО "Свобода"

ENG

2 вересня 2016
Артем Заіка: Для захисту прав військових потрібен дієвий інститут воєнного омбудсмена
Артем Заіка: Для захисту прав військових потрібен дієвий інститут воєнного омбудсмена

Третій рік триває російсько-українська війна, українська армія стала однією з найчисельніших армій Європи, а сотні тисяч українців вже відслужили та зараховані в тактичний резерв. Всі ці люди є гарантією нашого спокою, нашого існування, а владні структури при будь-якій нагоді співають різноманітні дифірамби військовим. Проте реально держава ставить всіх військових на сходинку нижче за цивільних громадян. Виходить так, що патріот, який став на захист Батьківщини, має набагато менше прав за негідника, який ухилився від мобілізації і зараз є цивільним.

Держава створила цілий репресивний апарат для наших військових - є спеціальна прокуратура (військова), є спеціальна військова поліція - ВСП, все як і для цивільних громадян, проте відсутній реальний державний захисник - воєнний омбудсмен. Як виявилось теоретично така посада існує, і обіймає її Юрій Матвійко. Спілкуючись із багатьма військовими з різних частин, виявилось, що прізвище головного військового прокурора Матіоса знають всі, кожен військовий знає прізвище місцевих начальників ВСП, бо час від часу приходить витягати хлопців, які, наприклад, в сорокоградусну спеку в прифронтовому містечку були одягнуті не по уставу. Проте жоден не чув прізвище пана Матвійка, як власне і не здогадувався про існування посади військового омбудсмена.

Права ж військовослужбовців порушуються постійно, наприклад, в прифронтових містах відмовляють продавати пільгові квитки по УБД, чиновники по всій країні затягують із наданням земельних ділянок, порушуються всі інші права військових фронтовиків. З розповідей самих військових, вони почувають себе гідно лише на "нулі" - передній лінії фронту, там, де ніколи не бачили ВСПшників чи військових прокурорів чи чиновників, проте коли фронтовик виїжджає на велику землю, яка, власне, завдяки йому і існує, він опиняється в повністю ворожому середовищі. Одні заздрять пільгам та відносно високим зарплатам військових, проте самі не йдуть на фронт, бо там іноді люди і гинуть, в прифронтових територіях багато працівників з сепаратиськими поглядами, ВСП ставиться зневажливо і зверхньо.

Для захисту прав і гідності наших захисників необхідно створити дієвий інститут військового омбудсмена з широкими повноваженнями. Це має бути не одна людина - Юрій Матвійко, а розгалужена мережа, в прифронтових містах офіси треба розміщувати безпосередньо на вокзалах, щоб військовий міг звернутись по допомогу в захисті чи роз'яснені своїх прав. Представники військового омбудсмена на місцях мають бути ніяк не залежними від ВСП та військової прокуратури, щоб убезпечити їх від тиску з боку цих структур. Також ця структура має бути наділена правами клопотання про звільнення, а можливо й ініціативи кримінального провадження, стосовно працівників установ, які свідомо порушують права військовослужбовців та ветеранів російсько-української війни. Наші захисники не вимагають нічого надприродного, вони лише хочуть почуватись на своїй землі повноправними громадянами, права яких гарантовані та захищені державою.

Артем Заіка, очільник Луганської обласної організації ВО "Свобода"