ВО "Свобода"

ENG

30 червня 2016
Ігор Швайка: Агромістечка на базі конезаводів Луганщини виведе регіон на новий рівень розвитку
Ігор Швайка: Агромістечка на базі конезаводів Луганщини виведе регіон на новий рівень розвитку

30 червня 2016 року у черговому числі "Аграрної газети", у межах авторської колонки голови інституту аграрної політики Ігоря Швайки, вийшов матеріял, присвячений розвитку аграрних районів Луганщини. Зокрема, свободівець запропонував концепцію створення на базі Біловодської групи конезаводів агромістечок, що мали б стати осередками розвитку економічного, туристично та культурного життя Луганської области та України загалом. Далі наводимо повний текс допису Ігоря Швайки в "Аграрній газеті" від 30 червня 2016 року.

Конярство є безперечною елітою сільського господарства. Воно формує імідж аграрної галузі, саме тому потрібно заборонити приватизацію державних конезаводів. Майже рік тому ГО "Інститут аграрної політики" зібрав за круглим столом галузевих фахівців, учасників ринку, політиків, представників органів виконавчої влади та усіх небайдужих. Ще тоді позиція вже колишнього профільного міністра Олексія Павленка щодо приватизації державних підприємств і конкретно ДП "Конярство України" здалася бодай зухвалою. Слід чітко усвідомлювати, що в кожного державного підприємства є певна кількість ріллі, але перейти до приватника в тому стані, в якому вона зараз знаходиться автоматично - не зможе. Тож що взагалі виставляють на продаж, землю чи підприємство? Наведу приклад: ДП "Конярство України" розводить племінних коней. До нього входить близько 14 філій, з них де хто ще "тримається на поверхні", а хтось вже у занепаді. Зазначене підприємство володіє 43, 7 тис. га ріллі, а кредиторська заборгованість перевищує сотню мільйонів гривень. Логічно, об'єктом з боргами може зацікавитися тільки ризиковий інвестор, а от більше сорока тисяч гектарів за мінімальну ціну - вигідна пропозиція. Тоді присутні від Міністерства Георгій Вашадзе зі своїми соратниками, пішли образившись, кинувши наостанок, що Україні, мовляв, потрібно думати про освіту і харчування, а "вони коней годують". Проте, якщо приватизувати підприємства конярства, то є небезпека втратити галузь остаточно.

Сьогодні конярство має перелік проблем: це і недорозвиненість інфраструктури, що відбивається на конкурентоспроможності галузі, недосконала система ціноутворення, відсутність аграрних важелів, що забезпечували б інвестиції для оновлення об'єктів господарської діяльності. Окрім того, існує певний дефіцит кваліфікованих кадрів - все тримається на плечах ентузіастів…що ми й бачили на прикладі Деркулівського кінного заводу.

Існує таке поняття як "агромістечко". Це цілком реальний проект, котрий можна втілити у Біловодську, було б тільки бажання, яке у мене як раз таки є. Одним із напрямків, який я тут вбачаю, є відновлення колишніх садиб, що мають історичну цінність для доробку держави та природні ресурси, завдяки яким історико-культурний об'єкт буде розвиватися і зможе забезпечити нові робочі місця та відтворення племінних коней вітчизняної селекції, а це в свою чергу притягне інвесторів і туристів.

Проблему кваліфікованих кадрів можна вирішити розмістивши у Біловодському районі Луганський національний аграрний університет (ЛНАУ), що після початку військових дій розміщено на базі Харківського національного технічного університету сільського господарства ім. Петра Василенка (ХНТУСГ ім. Петра Василенка). Сьогодні студенти і викладачі ЛНАУ гуртуються по трьох аудиторіях і не мають змоги працювати в повну силу. При правильному підході воно (конярство - прим. ред.) може стати прибутковою галуззю, тільки потрібна нагальна державна підтримка. Бо інакше, за сучасних обставин, конярство не виживе.

Тобто, для розвитку аграрної Луганщини потрібен добрий господар, що буде дбати про ввірений йому округ, і я на відміну від попередніх депутатів-мажоритарників маю достатньо як досвіду, так і ідей, щоб піклуватися про цілі громади, вирішувати питання області на глобальному рівні. Луганщині вже вистачило шахраїв і загарбників, час піднімати її на новий рівень.

(Примітка: у тексті збережено авторську орфографію та пунктуацію).

Ігор ШВАЙКА, голова ГО "Інститут аграрної політики"